Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Konferencja podsumowująca Projekt systemowy p.n. "POKIERUJ SWOIM ŻYCIEM"

Utworzono dnia 04.12.2014
Czcionka:

Projekt systemowy pn. Pokieruj swoim życiem, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
 z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach poddziałania 7.1.1.
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Konferencja podsumowująca Projekt systemowy pn."POKIERUJ SWOIM ŻYCIEM"

 

 W dniu 03 grudnia 2014 roku  w CETIK-u w Stroniu Śląskim odbyła się Konferencja podsumowująca realizację dwuletniego projektu systemowego pod nazwą " Pokieruj swoim życiem”  realizowanego przez Gminę Stronie Śląskie/ Ośrodek Pomocy Społecznej w Stroniu Śląskim. Projekt był współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

Na Konferencję zaproszonych zostało 42 gości m.in. przedstawiciele władz lokalnych, instytucje współpracujące z Ośrodkiem w realizacji niniejszego Projektu oraz jego uczestnicy. Na Konferencji szczegółowo omówiono problematykę związaną z Europejskim Funduszem Społecznym i związanym z nim Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki w ramach którego, realizowany jest Projekt. Ponadto przybliżono działania w ramach priorytetu 7 - Promocja Integracji Społecznej.

Szczególną uwagę zwrócono na  instrumenty aktywnej integracji, które organizowano dla uczestników przez cały okres realizacji Projektu. 

Oprócz władz gminnych głos zabrali sami uczestnicy.  Mówili o swoich odczuciach i przemyśleniach związanych z udziałem w projekcie. Uczestnicy dostrzegali szanse jaką otrzymali w związku ze swoim udziałem w Projekcie.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Stroniu Śląskim realizuje Projekty systemowe od 2012 roku. Obecny trwa od 1.04.2013 roku do 31 grudnia a jego łączna wartość wynosiła 218.785,40 zł. W ramach dwuletniego projektu podpisano łącznie 16 kontraktów socjalnych. Uczestnikami projektu było 16 osób bezrobotnych. Głównym celem projektu jest zwiększenie kompetencji zawodowych i społecznych, oraz szans na rynku pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w wieku aktywności zawodowej, korzystających z pomocy społecznej z Gminy Stronie Śląskie. W ramach projektu uczestnicy otrzymali m.in. wsparcie psychologiczne (grupowe i indywidualne), doradcy zawodowego w zakresie aktywnych form poszukiwania pracy. Ponadto brali udział w licznych warsztatach oraz kursach zawodowych prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę, mających na celu zdobycie nowych umiejętności.

W ciągu ostatnich 2 lat zrealizowano ponad 96 godzin warsztatów/treningów podnoszących kompetencję społeczne, z tego uczestnicy skorzystali prawie z 46 godzin indywidualnego poradnictwa psychologicznego. Przeprowadzono ponad 30 godzin treningów/warsztatów podnoszących kompetencję zawodowe. W ciągu dwóch lat zostały zorganizowane kursy zawodowe w ilości 588 godzin takie jak: kurs prawa jazdy kat. B, kucharz małej gastronomii z elementami cateringu i obsługi przyjęć okolicznościowych, opiekun osoby starszej, monter - składacz okien, konserwacja i utrzymanie terenów zielonych, obsługa wyciągów narciarskich w wysokim i niskim prowadzeniu liny sterowanych z maszynowni kat II, pomoc kuchenna, pracownik gospodarczy z uprawnieniami elektrycznymi SEP do 1 kw. oraz ABC działalności gospodarczej z elementami rachunkowości. Dla uczestników Projektu była przyznana comiesięczna pomoc finansowa jako wsparcie, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej.

Należy wspomnieć, że dzięki środkom z Unii Europejskiej wyposażono Ośrodek w sprzęt, którego zakup nie byłby możliwy bez dofinansowania (m.in. komputer, drukarka, urządzenie wielofunkcyjne, aparat fotograficzny), wyposażono pomieszczenie w Ośrodku w szafy metalowe, biurko, krzesło. Do plusów, niewątpliwie należy także możliwość zatrudnienia dodatkowego pracownika socjalnego, do realizacji projektu.

Przez ostatnie 2 lata realizowano zajęcia/warsztaty/ treningi, które miały na celu zwiększenie szans podopiecznych do funkcjonowania w społeczności lokalnej, czy też prawidłowego funkcjonowania na rynku pracy. Uczestnicy deklarowali wzrost zaufania we własne możliwości, zwiększenie motywacji do zmiany swojego życia.  Niewątpliwie wpłynęły pozytywnie na zmniejszenie izolacji społecznej.  Zawiązało się wiele przyjaźni, będących dla siebie wsparciem po zakończeniu udziału w Projekcie. Zwieńczeniem Konferencji był występ podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z Lądka- Zdroju.

                                                                                                           Koordynator projektu.

 

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lipiec 2018
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 25

W poprzednim tygodniu: 30

W tym miesiącu: 60

W poprzednim miesiącu: 108

Wszystkich: 1760