Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Zespół interdyscyplinarny

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej

Zespół Interdyscyplinarny, to grupa ludzi, specjalistów z różnych instytucji, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Zespół Interdyscyplinarny powoływany jest przez Burmistrza w drodze zarządzenia, składa się z przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, organizacji pozarządowych, kuratorów sądowych, a czasami przedstawicieli podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej (zgodnie z art.9a ust. 3-5 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy).

Posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Posiedzenia Zespołu zwołuje pisemnie i prowadzi Przewodniczący Zespołu, a w razie jego nieobecności Zastępca Przewodniczącego.

Uchwała nr LXXI/443/23 Rady Miejskiej Stronia Śląskiego z dnia 11 sierpnia 2023 r. w sprawie  określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds Przeciwdziałania Przemocy Domowej.

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą:

  1. Małgorzata Lech - Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego / Ośrodek Pomocy Społecznej w Stroniu Śląskim.
  2. Łukasz Wójcik - z-ca Przewodniczącego / Straż Miejska w Stroniu Śląskim.
  3. Irena Kolczyńska – WCPD w Stroniu ŚLąskim/ NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej.
  4. Elżbieta Waszak - Zespół Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim.
  5. Bogusław Bryk - Komisariat Policji w Lądku - Zdroju.
  6. Celina Chęś-Drańczuk - Przedszkole Miejskie / Żłobek Miejski w Stroniu Śląskim.
  7. Waldemar Ptak -  Sąd Rejonowy w Kłodzku.
  8. Wojciech Pawlak - Sąd Rejonowy w Kłodzku.
  9. Elżbieta Kordas - Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
  10. Jan Hoszko - Gminna Komisja Rozwiązywania Problemó Alkoholowych w Stroniu Śląskim.
  11. Lech Kawecki - Organizacja pozarzadowa Oddział Miejsko - Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w Gminnym Programie Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz Ochrony Osób Doznajacych Przemocy Domowej .
Uchwała nr LXXIII/457/23 Rady Miejskiej Stronia Śląskiego z dnia 29 września 2023 r. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Ochrony Osób Doznających Przemocy Domowej.

Praca Zespołu Interdyscyplinarnego pozwala nie tylko na wspólne badanie przypadku, ale także na zespołowe podejmowanie decyzji. To zaplanowany długofalowy proces pomocy rodzinie i jej członkom w celu wyprowadzenia tej rodziny z kryzysu, jakim jest przemoc domowa.

Zadaniem Zespołu Interdyscyplinarnego jest w szczególności:

  • diagnozowanie problemu przemocy domowej, na poziomie lokalnym.
  • podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą domową mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
  • inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą domową,
  • rozpowszechnienie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym,
  • inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
  • powołanie grup diagnostyczno - pomocowych i bieżące monitorowanie realizowanych przez nie zadań.
  • składanie na wniosek Grupy diagnostyczno - pomocowej, zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20.05.1971 r. Kodeks wykroczeń.

W skład Grup Diagnostyczno - Pomocowych wchodzą głównie pracownik socjalny pomocy społecznej oraz funkcjonariusz policji. Dodatkowo mogą wchodzić inni przedstawiciele podmiotów. 

Do zadań Grup Diagnostyczno - Pomocowych należy w szczególności:

  • dokonywanie, na podstawie procedury "Niebieskiej Karty" , oceny sytuacji domowej osób doznąjacych przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową.
  • realizacja procedury  "Niebieskiej Karty -A" w przypadku potwierdzenia podejrzenia występowania przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia a także dokumentowanie podejmowanych działań.
  • występowanie do Zespołu Interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programie korekcyjno - edukacyjnym dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno - terapeutycznych dla osób stosujący przemoc domową.
  • monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury "Niebieskiej Karty".
  • zakończenie procedury "Niebieskiej Karty".

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny