Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

KORPUS WSPARCIA SENIORÓW

Utworzono dnia 10.05.2022

GMINA  STRONIE  ŚLĄSKIE  DLA  SENIORÓW

„Teleopieka dla seniorów”

Od  miesiąca maja 2022 roku w Gminie Stronie Śląskie ruszył Program „Teleopieka dla Seniorów”,  w ramach Programu „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2022”.

Teleopieka skierowana jest do mieszkańców Miasta i Gminy Stronie Śląskie, po 65 roku życia (wymóg Programowy), którzy z uwagi na wiek, chorobę, niepełnosprawność, ograniczoną zdolność samodzielnego poruszania się lub inne obiektywne trudności wymagają wsparcia w tej formie.

Usługa teleopieki ma na celu zapewnienie mieszkańcom bezpłatnego dostępu do telefonicznej opieki domowej, polegającej na elektronicznym, całodobowym monitoringu i przyzywaniu natychmiastowej pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia i bezpieczeństwa użytkowników usługi teleopieki.

W ramach realizacji Programu, usługami zostało objętych 20 mieszkańców Gminy Stronie Śląskie. Osoby do udziału w Programie zostały wyłonione przy współpracy z Przychodniami NZOZ z terenu Stronia Śląskiego. Okres realizacji Programu jest określony do końca 2022 roku. Po wyznaczonym okresie realizacji Programu istnieje możliwość przedłużenia na dalszy okres.

Sprzęt do obsługi programu, jest bezpłatny i łatwy w użytkowaniu dla osoby starszej. Jest to opaska zakładana na nadgarstek z tzw. „przyciskiem SOS” wraz z kartą SIM, która zapewni seniorom możliwość wywołania sygnału SOS oraz kontakt głosowy z centrum monitoringu. Ponadto opaski posiadają detektor upadku, lokalizator GPS i monitorują podstawowe funkcje życiowe seniorów np. pomiar tętna. W ramach Teleopieki, senior ma zapewniony całodobowy dyżur ratownika medycznego, którego zadaniem będzie utrzymywanie kontaktu telefonicznego z Podopiecznym. Ocenia on sytuację i zawiadamia osoby podane przez seniora do kontaktu, a w razie potrzeby wzywa odpowiednie służby, np. pogotowie ratunkowe.

 

Dofinansowanie Programu na rok 2022 wynosi 32.960,70 złotych i pochodzi ze środków Funduszu Przeciwdziałania Covid -19.

Nadzór nad realizacją Programu sprawuje Burmistrz Stronia Śląskiego.

Koordynatorem i realizatorem Programu jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Stroniu Śląskim.

Obecnie tworzona jest lista osób rezerwowych. Osoby zainteresowane przystąpieniem do Programu są proszone o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stroniu Śląskim telefonicznie pod numerem 74 8 1414 424 od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30-15.30.

ZAŁĄCZNIKI:

  • Plakat
    Utworzono dnia 16.05.2022, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

    Plakat "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2022

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 98

W poprzednim tygodniu: 100

W tym miesiącu: 363

W poprzednim miesiącu: 549

Wszystkich: 15878